EVA Hakkında Her Şey

2018 yılının Ekim ayında üniversitemizin yarış pistlerindeki temsilcisi olmak amacıyla kurulan elektrikli araç takımımız EVA TEAM, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri ağırlıklı olmak üzere farklı bölümlerden öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşmaktadır.

Takımımız, ilk yılında kısıtlı bir zamanda yüksek özveri ile çalışarak ilk aracımız EVA-1’i özgün bir şekilde tasarlayarak üretmiş ve TÜBİTAK’ın düzenlediği Efficiency Challenge 2019 Yarışlarına Elektromobil kategorisinde katılım sağlayarak ilk yılında birçok ödüle sahip olmuştur.

Projedeki amacımız; üniversitemizde almış olduğumuz üst düzey eğitim sonucunda sahip olduğumuz mühendislik bilgi ve becerisini uygulamaya dönüştürerek çevre dostu yakıt tüketen araçlar kategorisinde dünya klasmanındaki rakiplerimizle yarışabilecek, üniversite-sanayi iş birliği içinde özgün ve tamamen yerli araç bileşenleriyle ileri seviyede mühendisliğe ve özgün bir tasarıma sahip yerli ve milli bir elektrikli araç geliştirmek ve üretmektir.

Üreteceğimiz elektrikli aracımız ile ulusal alanda üniversitemizi ve ulusal düzeyde de ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve alanında yetkin birer mühendis olarak ülkemize hizmet etmek için çok yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

70

Kişilik dev bir ekibin
HEDEFLERİ

Alternatif enerji kaynakları konusunda farkındalığı artırmak ve enerji teknolojilerini geliştirmeye teşvik etmek amacıyla çıktığımız bu yolda önümüzdeki yarış için en büyük hedefimiz ikinci defa TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışına katılacak olan üniversitemizi her geçen yıl daha iyi bir şekilde temsil etmek.

 • Efficiency Challenge 2020 ‘de ilk 5 içerisinde 2 aracımızın bulunması.
 • Aracımızda yerli üretim parçalar kullanarak milli sermayeyi korumak ve kalkındırmak adına katkıda bulunmak.
 • TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışmasına hazırlanış sürecinde bireysel mühendislik yeteneklerimizi geliştirmek.
 • Tasarım ve üretim faaliyetlerinde yer alarak takımımız öğrencilerinin imalat ve Ar-Ge ortamına ayak uydurmasını ayrıca teorik bilgileri pratik bilgilere dönüştürebilmelerini sağlamak.
 • Dünyanın en bilinen öğrenci inovasyon yarışmalarından biri olan Shell Eco-marathon Londra yarışmasına katılıp aracımızı uluslararası düzeyde tanıtmak ve bu yarışmada dereceye girmek.

EVA Hakkındaki Görüşler

 • Bugünkü bu yarışta tek vakıf üniversitesi olmak ve dereceye girmek ayrıca gurur kaynağı oldu. 70-80 arkadaşımız aracı yaparken fedakârca, gece gündüz, 100 metre yakınlarında yurt olmasına rağmen atölyelerde kalarak çalıştılar. Onları çok tebrik ediyorum.
  Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sn. Ali ALTINBAŞ
 • Bugüne kadarki teknik ve sıralama yarışlarında ekibimiz çok önemli bir başarı elde etti. Gerek enerji verimliliği gerek aracın dizaynı anlamında ülkemizin ileride elektrikli araç ihtiyacını karşılayacak bir modellemeyi ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz. Bu da bir ekip çalışması sonucu ortaya çıktı. 8 aydır öğrencilerimiz gece ve gündüz demeden çalıştılar.
  Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı ERHAN
 • Bir işe başlayacaksanız önce inanmanız lazım, ben sizin inanmışlığınızı gözlerinizden okudum. Hatırlarsanız tek tek sizinle konuştuk bu işe inanıyor musunuz diye, ben o an bu ekibin her zorluğun üstesinden gelebileceğine inandım.
  Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri UÇAN
 • Bu başarı, tüm üniversitemizi daha iyi bir takım yapmıştı ve ülkemiz üst düzey yöneticilerinden güzel sözler ve övgüler almıştık. Öğrencilerimizin üniversitemize yaşattıkları gurur, kelimelerle tarif edilemez niteliktedir.
  Altınbaş Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Oğuz BAYAT

BASINDA BİZ